Paykasa Nedir Nasıl Alınır

Paykasa nedir? Nasıl alınır? Şeklinde bir araştırma içerisine giriyor iseniz, öncelik ile paykasanın bir ön ödemeli sistem olduğunu bilmelisiniz. Paykasa kart, kredi kartları ile karıştırılmaması gereken bir ödeme şeklidir.

Kredi kartlarında bankalar tarafından belirlenen limitler borç olarak harcanmakta ve geri ödenmelerinde faiz yükü ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca bu tip kartlarda kart ücreti ya da yıllık aidat gibi benzeri masraflarda bulunmaktadır.

Paykasa kart ise, önceden bedeli ödenilerek satın alınan bir karttır. Ödenen bedelin içerisinde sadece kullanılacak para miktarı bulunmaktadır. Kart aidatı, faiz ya da benzeri bir masraf, paykasa kart kullananlar tarafından ödenmemektedir. Elektronik sistem olarak ifade edilmesinin nedeni ise, dijital ortamlarda yani internet üzerinde kartın oluşturulması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır.

Paykasa nedir nasıl alınır

Paykasa nedir nasıl alınır

Üstelik paykasa kartlar, henüz sadece online alış veriş mağazalarında ve oyun sitelerinde kullanılmaktadır. Kullanıcı sayısının hız ile artması karta olan ilgiyi arttırmış ve online mağaza sayısının da hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmuştur. Ön ödemeli sisteme dahil olmak isteyenler, belirlenen limitler dahilinde paykasa kart satın alma işlemini yapmak zorundadır.

Paykasa Kart Nasıl Satın Alınır?

Paykasa kart satın alma işlemleri yaklaşık 5 dakika içerisinde sonuçlanmaktadır. Yetkili temsilcilerin internet siteleri aracılığı ile satın alınma işlemleri gerçekleşmektedir. 10 eurodan başlayıp 250 ve 500 euroya kadar belirlenen limitlere sahip kartları dileyen herkes satın alabilir.

Yetkili temsilcinin internet sitesine ulaşmak, canlı destek hattı ya da müşteri hizmetleri ile irtibata geçmek kart satın alınma işlemlerinin ilk basamağını meydana getirmektedir. Müşteri hizmetlerine satın alınmak istenen kartın türü bildirilmeli ve para gönderilecek hesap bilgileri talep edilmelidir. Paykasa kart almak isteyenler kart bedellerini diledikleri para cinsi ile ödeyebilirler. Kartlar euro esaslı olduğundan ödemelerde euro ya da Türk lirası kabul edilmektedir. Eğer kart ücretleri Türk lirası üzerinden ödenecekse, müşteri hizmetleri güncel kurlar üzerinden gerekli çevrim işlemlerini yapacak ve ihtiyaç sahiplerine yatırmaları gereken para miktarını bildirecektir. Paykasa kart almak isteyenler belirtilen miktarları sitelerin hesap numarasına havale etmek ya da kredi kartı ile ödemek zorundadır. Banka havalesi ya da kredi kartı ile ödemelerde işlemin gerçekleşmesinden sonra müşteri temsilcileri rakamsal değerlerden meydana gelen pin kodunu ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaktır. Önemli bir husus, kart talep eden şahıslara gerçek anlamda bire kart gönderilmeyeceğidir. Sadece elektronik ortamdan pin kodu gönderimi yapılmaktadır.

Paykasa Kart Pin Kodu Nasıl Kullanılır?

Gerekli işlemleri tamamlamış ve bir ön ödemeli paykasa karta sahip olmuş iseniz, yurt içi ve yurt dışında paykasa yöntemini destekleyen yüzlerce online alış veriş marketten ürün ya da hizmet satın alabilirsiniz. Bahsedildiği üzere önemli olan online marketlerin paykasa ödeme seçeneğini kullanıyor olmasıdır.
Alış verişiniz tamamlandıktan sonra, bedelin ödeme aşamasına gelindiğinde ödeme seçenekleri içerisinden paykasa kart ya da paykasa yönteminin seçilmesi gerekmektedir. Bu yöntemi seçenler ilgili hanelere yetkili temsilciler tarafından verilmiş olan 16 haneden oluşan pin kodunu girmek zorundadır. 16 haneli pin kodunun girilerek ödeme işleminin onaylanması paykasa kart kullanımının sona erdiğini gösterecektir.

Paykasa Kart ile Hızlı ve Güvenli Ödeme Kolaylıkları

Paykasa kart ile harcama yapmak bahsedildiği derecede kolay, hızlı ve güvenilir bir uygulamadır. Size birçok avantaj sunan paykasa kartın en belirgin avantajı, alış verişiniz sonucunda yaptığınız ödemede hiçbir bilginizin paylaşılmamış olmasıdır. Bilmeniz gereken en önemli husus, sizlere teslim edilen 16 haneli pin kodunun hiçbir kişisel bilginizi içermiyor olduğudur. Pin kodu sadece rakamsal değerlerden meydana gelen bir numaradır.

 

Paykasa Nedir Nasıl Alınır

Son düzenlenme: 7 Nisan 2016 Düzenleyen: admin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir