Paykasa Kart Satış Noktaları

Paykasa Kart Satış Noktaları

Gelişen teknoloji ile birlikte, alış verişlerde yapılan ödeme şekillerinde de farklı seçenekler gündeme gelmeye başlamıştır. Genel olarak nakit para, kredi kartı ya da banka kartı kullanan bireyler, gün geçtikçe bu alışkanlıklarından vazgeçmeye başlamış ve alternatif ödeme araçları için arayışlara girişmişlerdir.

Nakit taşımak istemeyen ya da bankaların vermiş olduğu kredi kartlarını her hangi bir neden ile kullanmak istemeyen bireyler için, kurtarıcı olarak piyasaya sürülen paykasa kart, klasik ödeme anlayışını geride bırakmıştır. Paykasa kart her şeyden önce, tek kullanımlık bir hesap olarak görülmelidir. Bu yeni nesil ödeme aracında kredi kartı bilgileri ya da nakit para gibi bir sistem yer almamakta olup, tüm işlemler paykasa kart satış noktaları tarafından verilen pin kodları ile gerçekleşmektedir. Çoğu kesim tarafından pin kodu olarak bilinen ve rastgele rakamsal değerlerden oluşan anahtar, şifre olarak isimlendirilmektedir.
Kartın çalışma mantığında, açılan hesaba önceden yükleme yapılmakta ve alış verişte tek seferde önceden yapılan bu yükleme miktarı satıcıya ya da hizmet sunucuya ödenmektedir. Ödeme aşamasında ise, paykasa kart satış noktaları tarafından verilen dijital kimlik kullanılmaktadır.

Paykasa Kart Satış Noktası Nedir?

Paykasa kart satış noktaları olarak ifade edilen yerler, paykasa kart hesabı açmaya yetkilendirilmiş ve bayi olarak isimlendirilen gerçek ya da tüzel kişiliklerdir. Bilindiği üzere paykasa kart, İngiltere kökenli bir ödeme gereci olup, bayi sıfatında bulunan kişi ya da kuruluşların, bu ülke üzerinden resmi olarak yetkilendirilmiş olması gerekmektedir. Her hangi bir işletmeden ya da şahıstan paykasa kart satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce, yetki aldığına dahil lisansın sorgulanması gerekmektedir. Bahse konu yetki belgesi görüldükten sonra, güven içerisinde kart alımı gerçekleştirilebilir. Bayilerden ucuz paykasa kart alınır iken, dikkat edilecek diğer bir önemli nokta ise, kişisel bilgilerin korunması ilkesinin yerine getirilip getirilmediğidir. Alım işlemlerinde sadece bayiler ve kartı satın alanlar bilgi paylaşımında bulunmalıdır.

Paykasa Kart Satış Noktaları Nasıl Çalışır?

Ön ödemeli sisteme sahip olmak isteyenler, yetkilendirilmiş paykasa kart satış noktaları ile irtibata geçmelidir. Gerekli lisansın doğruluğu kontrol edildikten sonra, bayi olarak isimlendirilen kart satış noktalarının banka hesap numaraları alınır. Belirtilen banka hesap numarasına ön ödeme yapılmak istenen tutar havale edilir. Havale işlemi gerçekleştikten sonra, paykasa kart satış noktaları tarafından talepte bulunan kişiye pin kodu olarak isimlendirilen şifre gönderilir. Şifrenin gönderilmesi, belirlenen limit dahilinde paykasa hesabında para bulunduğu anlamına gelmektedir. Şifrenin içerisinde bulunan ya da diğer bir ifade ile paykasa hesabında bulunan para, online alış veriş mağazalarında ya da internet üzerinde hizmet sunan sitelerde bir seferde kullanılmak sureti ile harcanır.

Paykasa kartlar tek kullanımlık olduğu için, para üstü alınması veya benzeri bir uygulama söz konusu olmamaktadır. Ayrıca, kart kullanım süresinin 1 yıl olduğu da unutulmamalıdır.

 

Paykasa Kart Satış Noktaları

Son düzenlenme: 10 Şubat 2016 Düzenleyen: admin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir