Paykasa Dolandırıcılığı

Paykasa dolandırıcılığı; Paykasa kartlar, güvenli alış veriş yapılmasına imkan sağlayan, elektronik ön ödemeli sistemlerdir. Kartların tercih edilmesindeki en büyük neden, online alış verişlerde, güvenli bir şekilde kullanılmalarıdır. Kartlar, ön ödeme sistemleri ve tek kullanımlık pin kodları sayesinde, bu özelliklerini elde etmiştir. Kartın kullanımı ile ilgili veya bahse konu ön ödeme ve pin kodu ile ilgili, her hangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Tek başına incelendiğinde, kartın, hiçbir sorununun bulunmadığını söylemek mümkündür. Paykasa dolandırıcılığı olarak gündeme gelen konu, kartın satış işlemlerinde ya da kartın harcandığı online mağazaların bazılarında karşılaşılan bir durumdur.

Paykasa Kart Satın Alınır iken Karşılaşılan Dolandırıcılık Olayları

Paykasa kart dolandırıcılık tanımlamasının ilk sırasında, satın alım aşamaları gelmektedir. Paykasa kartlar, her geçen gün daha fazla tercih edilmeye başlayan ve ödeme sistemini kabul eden mağaza sayısının, her geçen gün arttığı, bir ödeme gerecidir. Karta olan yoğun ilgi, dolandırıcı olarak ifade edilen şahısların ya da işletmelerin de, dikkatini çekmeye başlamış ve bireylerin dolandırılması işlemleri ortaya çıkmıştır. Yapılan en büyük sahtekarlık, satış işlemlerinde gerçekleşmektedir. Paykasa kart satışı konusunda hizmet verdiğini söyleyen birçok site, gerçekte kart satışı yapmayan, kopya sitelerdir. Bu tip siteler, internet üzerinden paykasa hakkında bilgileri toplamakta, kendi içeriklerine kopyalamakta ve gerçek bir temsilciymiş gibi hareket ederek, ihtiyaç sahiplerinden, ön ödeme bedeli almaktadır. Yaptıkları sahtekarlığın genel şekli, normal bir paykasa satıcısı gibi davranmak, ön ödeme bedelini ihtiyaç sahiplerinden almak ve kendilerince uydurdukları, 16 adet rakamı, ihtiyaç sahiplerine vermektir. Pin kodunu yani paykasa kartı aldığını zanneden ihtiyaç sahipleri, kullanmaya kalktıklarında, geçersiz numaralar olduğunu görmekte, aynı siteye müracaat ederek sorun olduğunu bildirmeye çalışmaktadır. Tam bu aşamada, sahte siteler ya da dolandırıcılar, hiçbir sorunu kabul etmemekte ya da kendilerine iletilen sorulara cevap vermemektedir. Günümüzde, en sık karşılaşılan, dolandırıcılık yöntemi budur.

Paykasa Kart Kullanımında Dolandırıcı Siteler

Kartın, geniş kesimler tarafından kullanılması karşısında, geliştirilen dolandırıcılık yöntemlerinden bir tanesi de, sahte sitelerdir. Bu yöntemi kullanan dolandırıcıların, en fazla tercih ettiği şekil, online site adreslerinin, paykasa kart sahiplerine sms’ler ya da elektronik postalar ile gönderilmesidir. Gelen linkler üzerinden girilen online siteler, aslında kopya sitedir. Gerçek sitelerin birebir aynısı gibi görülen bu siteler, üzerinden yapılan alış verişlerde, paykasa pin kodları girilmekte, ön ödeme miktarları site hesaplarına aktarılmaktadır. Alış veriş tamamlanmış görülmekte, ancak, siteden alınan ürün hiçbir şekilde, satın alma işlemi yapan şahsın adresine gelmemektedir. Çünkü, gerçekte böyle bir site yoktur, sadece paykasa kartın içerisinde bulunan para alınmış ve kart sahibi dolandırılmıştır. Bu dolandırıcılığın önüne geçmenin en pratik ve garantili yolu, kopya adreslerin kullanılmamasıdır. Her hangi bir online siteden, alış veriş yapılacak ise, sitenin adresi, direkt arama çubuğuna yazılmalı ve ana adres üzerinden, siteye erişim sağlanmalıdır.

 

Paykasa Dolandırıcılığı

Son düzenlenme: 7 Eylül 2016 Düzenleyen: admin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir